Roots, Fodder and Corn

Usually sited in front of the Horticultural marquee, are our entries for Roots, Corn and Fodder classes. Each year we see a small increase in entry numbers for these classes and they provide a very interesting and effective display for all to see.

We are working with the Education and schools section of the show illustrating the process of growing corn from seed through the harvesting process and looking at the end results in terms of the food it produces.

Children and adults alike enjoy entering the roots classes, which include Potatoes, Fodder Beet, Mangolds, Maize and Kale.

For more details of the Roots, Corn & Fodder classes, competition rules please see below, or email: secretary@flinthamshow.co.uk

Download an entry form here

Roots, Fodder and Corn at the Flintham Show

Roots Open Classes

Entry: £1.00 per entry per class

Judge: Mr M Gash

The rules for the roots competitions are as follows: –
1.  All roots must be grown by the exhibitor and must be fresh drawn, shown washed with tops and leaves left on.
2.  All exhibits must be on the ground by 10.00 am on show day, and after being staged must not be altered or removed on any pretext whatever.
3.  Judges reserve the right to cut roots.
4.  All entrance fees to be sent with entry forms.
5.  All roots and fodder will be sold and the money forwarded to the funds of the Society unless notified otherwise.

Sugar Beet

Judge: Mr T Hardstaff

CLASS 56
Best 6 Sugar Beet

Prizes

1st Prize £10          2nd Prize £5         3rd Prize £3          4th Prize £2

Trophy
S57 – THE BRITISH SUGAR CORPORATION LTD PERPETUAL CHALLENGE CUP

Potatoes, Mangolds and Kale

Judge: Mr T Hardstaff

Judging of classes 61-68 will be at 11.00 am

CLASS 61 – Best Nine White Potatoes
CLASS 62 – Best Nine Coloured Potatoes
CLASS 63 – Six Heaviest Potatoes
CLASS 64 – Best bag of Ware Potatoes, 25kg in bag (to be shown in plain bags)
CLASS 65 – Best Six Fodder Beet
CLASS 66 – Best Six Mangolds
CLASS 67 – Best Three Stalks of Maize
CLASS 68 – Best Six Specimens Kale

Prizes

1st Prize £6          2nd Prize £4        3rd Prize £2

Trophy

S69 – PETER BRACKENBURY PERPETUAL CUP will be awarded to the Exhibitor winning most points in Classes 61 to 68

Fodder

Entry: £1 per entry per class

Judge: Mr M Gash

CLASS 71 – Best Bale or Truss of Meadow Hay, in year of show

CLASS 72 – Best Bale or Truss of Seeds Hay, in year of show

Prizes

1st Prize £6          2nd Prize £4        3rd Prize £2

Trophy

S73 – REDLAND AGGREGATES AGRICULTURAL DIVISION PERPETUAL CUP to the Exhibitor winning most points in classes 71-72

Corn

Entry: £1 per entry per class

Judge: Mr G Brown

Entries must be in the tent for judging at 10:00 am.  Note: The VARIETY NAME must be displayed with all samples.

CLASS 76 – The Best 20 Heads (Corn in the Ear) of Wheat with not less than 12 inches of straw, grown in year of show
CLASS 77 – The Best 20 Heads of Barley with not less than 12 inches of straw, grown in year of show
CLASS 78 – The Best 20 Heads of Oats with not less than 12 inches of straw, grown in  year of show
CLASS 79 – For the Best Sample of not less than 7 lb Malting Barley, grown in year of show
CLASS 80 – Best Sample of not less than 7 lb Grinding or Feeding Barley, grown in year of show
CLASS 81 – Best Sample of not less than 7 lb Milling Wheat, grown in year of show
CLASS 82 – Best Sample of not less than 7 lb of Feeding Wheat, grown in year of show
CLASS 83 – Best Sample of not less than 7 lb Oats, grown in year of show
CLASS 84 – Best Sample of not less than 7 lb of Spring Beans, grown in year of show
CLASS 85 – Best Sample of not less than 7 lb of Winter Beans, grown in year of show
CLASS 86 – Best Sample of not less than 7 lb Peas, grown in year of show.
CLASS 87 – Best Sample of not less than 7 lb of Oil Seed Rape, grown in year of show

Prizes

1st Prize £5          2nd Prize £3        3rd Prize £1

Trophies

S88 – GEORGE LAWRENCE MEMORIAL TROPHY for the Best Exhibit in Classes 79 to 83, presented by B. Lawrence
S89 – SAMWORTH SALVER PERPETUAL TROPHY for the Exhibitor winning most points in the Corn Classes
S90 – LANCE WILKINSON MEMORIAL TROPHY for the best sample of Malting Barley